Slováci podľahli Nemcom 2:4, osemfinále nemajú isté

6. května 2008 v 11:04 | Sue |  Šport
Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta v Kanade s Nemeckom 2:4 a skomplikovali si tak cestu do osemfinálovej fázy turnaja.
C-skupina, Halifax:
Slovensko - Nemecko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
: 30. Čiernik (Višňovský, Kolník), 60. Kolník (Višňovský, Hossa) - 7. Sturm (Busch, Schmidt), 16. Ustorf (Schmidt, Holland), 39. Hackert (Gogulla, Bakos), 49. Hackert (Gogulla, Schubert).
Rozhodovali: Bulanov, Poľakov - Oskirko (všetci Rus.), Dedoulia (Biel.), vylúčení: 10:7, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, 7855 divákov.
Slovensko: Lašák - Višňovský, Podhradský, Štrbák, Starosta, Majeský, Graňák, Sekera, Mezei - Kolník, Petrovický, Hossa - Čiernik, Kollár, Kováčik - Melichárek, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Somík
Nemecko: Müller - D. Seidenberg, Schubert, Holland, Schmidt, Bakos, Hordler, Osterloh, Renz - Busch Ustorf, Sturm - Y. Seidenberg, Ullmann, Tripp - Wolf, Hackert, Gogulla - Rankel, Fical, Felski
O prvý vzruch sa postaral v 5. minúte slovenský kapitán Petrovický, ale jeho blafák po prihrávke Kolníka brankár Müller vystihol. O minútu neskôr putoval na trestnú lavicu Majeský a Nemci jeho vylúčenie potrestali. Hviezda Bostonu Sturm si nakorčuľoval pred Lašáka z pravej strany a Schmidtom posunutý puk usmernil bekhendom do ľavého horného rohu slovenskej bránky. Slováci v snahe o rýchlu odpoveď začali podnikať útočné výpady, ale často už v strednom pásme narážali na výborne organizované nemecké hradby.
Súper bol v osobných súbojoch oveľa dôraznejší a Slovákov takmer do ničoho nepustil. Hokejisti spod Tatier pykali za svoju nedisciplinovanosť aj druhýkrát, na začiatku 16. minúty skóroval Ustorf po zbytočnom faule Františka Skladaného v útočnom pásme. Následná slovenská presilovka priniesla súvislý tlak, ale obstreľovanie nemeckej bránky bolo márne. V samotnom závere mali obrovskú výhodu Nemci, keď po prísne posúdených fauloch hrali presilovku piatich proti trom. Lašák sa však vyznamenal a zneškodnil tutovky Trippa a Y. Seidenberga.
Druhé dejstvo rozbehli tri nemecké šance pre Slovákov najproblematickejšieho prvého útoku, ale Lašák úspešne vzdoroval. Slovenský tím mal neustále problémy v rozohrávke a nedarilo sa mu vyrovnať sa s agresívnym pressingom súpera. Navyše, vždy keď sa Nemci dostali do slovenského obranného pásma, ich akcie hrozili šancami. Slovákov spasila až presilová hra v polovici tretiny. Višňovského strelu od modrej dorazil Čiernik za chrbát svojho klubového kolegu z Kölneru Haie a znížil na rozdiel jedného gólu. Petrovického družina mala o pár minút možnosť zrovnať stav, ale ďalšiu početnú výhodu zahrala jalovo. V ďalšom úsilí pribrzdilo Slovákov vylúčenie Kováčika, ktoré síce prežili bez ujmy, ale krátko po návrate hriešnika z trestnej lavice vinou zle zorganizovanej obrany opäť inkasovali.
Gogulla dostal dlhý pas na modrú, efektnou zadovkou našiel Hackerta a ten pomedzi betóny prestrelil Lašáka. Kollár s Kováčikom skúšali pozornosť Müllera v 43. minúte, ale očakávaný nápor Slovákov sa v poslednej časti nekonal. Mezei zmaril nádej v podobe ďalšej presilovej hry, keď sa nechal vyprovokovať a spolu s už potrestaným Ficalom si šiel na lavicu hanby sadnúť aj on. V 49. minúte znovu v presilovke využil zaváhanie obrany Hackert a zdalo sa byť rozhodnuté.
Najmä, keď ďalšie minúty zverenci Júliusa Šuplera nezvládli, zbytočnými faulmi ponúkli súperovi 83 sekúnd presilovky 5 na 3. Slováci udržali stav, následne mali sľubné šance Hossa a Somík, avšak ani z týchto mráčikov nezapršalo. Zuby si na skvelom Müllerovi vylámali aj ďalší strelci, aj keď Kolník ešte delovkou v samotnom závere korigoval výsledok. Nemci tak mohli oslavovať zisk prvých troch bodov do tabuľky C-skupiny, Slováci sa musia strachovať o svoju účasť v osemfinále.