Prvý zápas, prvé víťazstvo, porazili sme Nórov

4. května 2008 v 9:58 | Kacenka |  Šport
Slovenskí hokejisti vyhrali v prvom zápase na MS v Halifaxe nad Nórskom 5:1. V druhom kole C-skupiny si v noci na utorok o 1.15 SELČ zmerajú sily s Nemeckom. C-skupina, Halifax:
Slovensko - Nórsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Góly: 10. Melichárek, 21. Kolník (Petrovický, Višňovský), 28. Petrovický (Višňovský, Kolník), 41. Hossa (Petrovický), 59. Podhradský (Húževka, Fabuš) - 29. Olimb (Bastiansen)
Rozhodcovia: Kurmann, Reiber - Wehrli (všetci Švaj.), Kaspar (Rak.), vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0

Zostavy
Slovensko: Lašák - Višňovský, Podhradský, Štrbák, Starosta, Majeský, Graňák, Sekera, Mezei - Kolník, Petrovický, Hossa - Čiernik, Kollár, Kováčik - Melichárek, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Somík
Nórsko: Lysenstoen - Jakobsen, Holos, Trygg, Myrvold, Kaunismaki - Skroder, Hansen, Zuccarello Aasen - Holtet, Ask, Roymark - Olimb, Bastiansen, Spets - Nygard, Froshaug, Forsberg

Ani aktívny nástup Slovákov a rýchla presilovka nemali na súpera žiadny zastrašujúci účinok. Naopak, do prvej šance sa dostali Nóri, keď po chybe Podhradského chýbalo v nájazde dvoch na jedného Spetsovi v zakončení šťastie. Potom sa do sľubnej pozície dostal Kollár.

Nórska presilovka vyznela lepšie ako tá slovenská a Lašák bol samá ruka a noha. Opäť bola k dispozícii aj kontra v prečíslení, ktorú nízkoakostnou strelou namiesto prihrávky zbabral Somík. Zápas mal pomerne solídny obraz, ale do akurátnych obrátok sa Slováci nedostali, lebo severania hrýzli a miestami dokonca prekvapujúco určovali aj rytmus hry.

V 10. minúte to však s odvážnymi kreáciami prehnali, Melichárek sa v oslabení rozparádil po krídle a za šťastnej pomoci obrancovej hokejky otvoril skóre. Pridať ďalšie góly mohli mimoriadne aktívni Čiernik s Húževkom a na druhej strane šiel v 15. minúte zboku sám na Lašáka Bastiansen. V ďalšej slovenskej presilovke sa po kontre Nórov vyznamenal opäť Lašák.

Štart druhého dejstva ako zo sna spôsobil v strednom pásme presvedčivý líder Petrovický a na konci útoku prvej formácie bol Kolník, ktorý z uhla umne prekvapil brankára. Druhý gól mužstvu vlial ešte viac sebadôvery a postupne začalo demonštrovať svoju technickú a kombinačnú prevahu. V presilovke Petrovický dokonale tečoval Višňovského príklep a bolo 3:0. Lenže druhá línia sa následne dostala pod tlak a keď ju z neho chcel vymaniť Kollár, poslal puk na čepeľ Bastiansena a Olimb znížil.

Prišla ďalšia dobrá presilovka Nórov a po nej takmer gólové dobiedzačky Spetsa s Holtetom, ale Slováci záver tretiny odkontrolovali. A v tej tretej okamžite zmrazili horúce hlavy vikingských dobyvateľov. Svoju bojovú loď na víťaznú púť poslal kapitán Petrovický, ktorého vyhraté buly po 7 sekundách využil Hossa. Pomohol mu k tomu neistý brankár Lysenstoen, ktorý sa podobne ako pri rýchlom góle Kolníka nechal prekvapiť opäť na začiatku tretiny a opäť z uhla, tentoraz z opačnej strany mantinelu.

Tento zásah umožnil hrať Slovákom úspornejšie, sústredili sa na spevnenie obrany a hoci sa do čistých šancí nedostávali, párkrát pohrozili. Ani Lašák sa nenudil, aj keď Nórom, hrajúcim len na 5 obrancov ubúdali v útočnom pásme sily a z protiútoku im Slováci dali ešte jeden kus.