MS 08 Slováci prehrali s Fínskom

8. května 2008 v 8:14 | Sue |  Šport
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom poslednom vystúpení v C-skupine majstrovstiev sveta v Kanade s Fínskom 2:3 a postup do osemfinálovej fázy už nemajú vo vlastných rukách.

Ďalej ich môžu posunúť len Nemci, ak dokážu v nočnom zápase s Nórskom bodovať, v opačnom prípade budú zverenci trénera Júliusa Šuplera bojovať o udržanie sa v elitnej kategórii.

C-skupina, Halifax: Fínsko - Slovensko 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Góly: 3. Kapanen (Niemi), 13. Ruutu (J. Jokinen, Kapanen), 26. Selänne (Peltonen, O. Jokinen) - 14. Petrovický (Hossa, Kolník), 19. Kováčik (Fabuš).

Rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Vinnerborg (Švéd.) - Losier (Kan.), Wehrli (Švaj.), vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše 51. Hyvönen (Fín.) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 2:0, oslabenia 0:0, 7262 divákov.

Fínsko: Bäckström - Jokela, Niskala, Väänänen, Salmela, Niemi, Lepisto, Koistinen - Selänne, O. Jokinen, Peltonen - Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen - Hyvönen, Kapanen, Pihlström - Bergenheim, Hahl, Pyörälä

Slovensko: Budaj - Višňovský, Sekera, Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Podhradský, Mezei - Kolník, Petrovický, Hossa - Melichárek, Kollár, Skladaný - Čiernik, Podkonický, Somík - Fabuš, Húževka, Kováčik

Slováci v premiešanej zostave rozohrali s Fínskom otvorenú partiu, z ktorej v úvode viac ťažil ich súper. Už na začiatku tretej minúty inkasovali gól a červenať sa pri ňom musel nový muž v slovenskej bránke Budaj. Gólmanovi Colorada prekĺzla pomedzi betóny Kapanenova žabka od ľavého mantinelu. Ofenzívny hokej pokračoval aj v ďalších minútach, no najmä Slováci často zabúdali na zadné vrátka a Fíni hrozili nebezpečnými kontrami.

V obrovských šanciach neuspeli Selänne a Ruutu, na druhej strane sa ocitol v samostatnom nájazde Kollár, ale svoj blafák zakončil vedľa fínskej bránky. Ruutu sa o niekoľko minút predsa len dočkal gólovej radosti. V čase, keď trestnú lavicu zohrieval Melichárek, prijal nádhernú krížnu prihrávku od J. Jokinena a efektne zvýšil na 2:0. Odpoveď Slovákov prišla už o 14 sekúnd. Hossa vystrelil na Bäckströma, ten vyrazil puk len pred seba a Petrovický ho dorazil do siete.

Gól slovenského kapitána vlial jeho tímu do žíl nové sily a zvýšenú aktivitu slovenského mužstva korunoval v 19. minúte vyrovnávajúcim gólom Kováčik, ktorý dorazil za Bäckströmov chrbát svoju vlastnú strelu. Hokejisti spod Tatier v závere tretiny úspešne prečkali oslabenie, ktoré pokračovalo aj v druhej časti, no po faule Petrovického už pykali. V 26. minúte poslal Fínov opäť do vedenia Selänne, ktorý sa presadil exportnou delovkou.

Slovenskí hokejisti sa potom márne snažili o vyrovnanie, súper im veľa priestoru nedával a nedarilo sa im ani v zakončení. V obrovskej šanci sa predsa len ocitol v 32. minúte Hossa, ktorý obral fínskeho obrancu o puk a rútil sa sám na bránku, blafák mu ale nevyšiel. Fíni mali v týchto fázach navrch, hrali čisto a v druhej tretine neponúkli súperovi ani jednu možnosť presilovej hry. Naopak, zo slovenskej strany si išiel sadnúť na trestnú lavicu Majeský a prevaha Fínov sa ešte umocnila. Úvod záverečnej časti sa vyznačoval nesúrodou rozohrávkou z oboch strán, Fíni sa snažili udržiavať výsledok a nehrnuli sa do útoku za každú cenu.

Slováci sa osmelili až počas presilovky v 10. minúte a Kollár mal blízko k vyrovnaniu, ale vo vyloženej šanci prestrelil prázdnu fínsku bránku. O minútu na to Hyvönen nezvládol forčeking v slovenskej obrannej tretine, skolil Starostu pri mantineli, arbitri ho predčasne poslali pod sprchy a Slováci mali možnosť hrať 5 minút presilovku. Napriek tomu, že sa zverenci Júliusa Šuplera ľahko usádzali v útočnom pásme, k úspechu im chýbalo viac striel na fínsku bránku. V samom závere sa už na vyrovnanie nezmohli.