Životný úspech Cibulkovej, vo finále ju čaká Šarapovová

13. dubna 2008 v 16:15 | Kacenka |  Šport
Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa prebojovala do svojho prvého finále na okruhu WTA.
V semifinále dvojhry na turnaji v Amelia Island (dotácia 600.000 dolárov /12,3 milióna Sk) si na floridskej zelenej antuke poradila s Francúzkou Alizé Cornetovou za 2:15 h v troch setoch 6:2, 2:6, 6:4 a dosiahla životný úspech.
Zverenka trénera Vladimíra Pláteníka sa v nedeľu o 19.00 SEČ v dueli o titul stretne s najvyššie nasadenou Ruskou Mariou Šarapovovou. Úradujúca víťazka Australian Open postúpila do finále bez boja, Američanka Lindsay Davenportová totiž na semifinálový zápas nenastúpila pre chorobu.

Cibulková ma za postup do finále v Amelia Island už teraz istú prémiu 48.900 dolárov a do svetového rebríčka si pripíše 190 bodov. Doterajším maximom slovenskej dvojky v kolotoči WTA bolo vlaňajšie semifinále z turnaja v čínskom Kantone. Cibulková vychytila na úvodnom antukovom podujatí sezóny vychytila skvelú formu.

V osemfinále zdolala svetovú sedmičku Rusku Annu Čakvetadzeovú, vo štvrťfinále vyradila niekdajšiu prvú dámu svetového tenisu Francúzku Amélie Mauresmovú a v semifinále si bez problémov poradila aj s jej krajankou Cornetovou, ktorá do soboty nestratila na turnaji ani jediný set.

Cibulková bola v úvodnom sete stretnutia proti Cornetovej na dvorci aktívnejšou hráčkou. Slovenka ťažila z kvalitného prvého podania i účinných returnov a mala navrch aj pri dlhých výmenách od základnej čiary. Po brejku vo štvrtom geme ujala vedenia 4:1 a dejstvo získala za 33 minút vo svoj prospech v pomere 6:2. V druhom sete sa karta obrátila. Cornetova zvýšila agresivitu pri jednotlivých úderoch, po dvoch brejkoch si vybudovala náskok 5:2 a vynútila si tretí set.

V rozhodujúcom dejstve za stavu 1:1 odvrátila Cibulková brejkbal, v piatom geme ďalšie dva, čo ju psychicky povzbudilo. V ďalšej hre síce Slovenka ešte nevyužila brejkbal, no v ôsmom geme prelomila podanie Cornetovej, ktorá mala v horúčave čoraz väčšie problémy s dýchaním, a za stavu 5:3 išla podávať na víťazstvo v zápase. Francúzke sa rebrejkom podarilo znížiť na 4:5, no Cibulková pri nasledujúcom servise Cornetovej doviedla zápas do úspešného konca, keď premenila hneď prvý mečbal.

Cibulková po skončení zápasu žiarila spokojnosťou. "Z postupu do prvého finále na okruhu WTA mám obrovskú radosť, splnil sa mi sen. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma počas mojej kariéry podporovali, najmä mojim rodičom. Na finálový zápas proti Marii Šarapovovej sa veľmi teším a vynasnažím sa podať čo najlepší výkon. Doposiaľ som hrala finále iba na turnajoch ITF, toto bude úplne iná káva," povedala Cibulková bezprostredne po skončení stretnutia do televíznych kamier stanice Eurosport.