Ruska Šarapovová bola nad sily Cibulkovej

15. dubna 2008 v 19:05 | Kacenka |  Šport
Slovenská tenistka Dominika Cibulková neuspela vo finále dvojhry na turnaji WTA v Amelia Island (dotácia 600.000 dolárov, 12,3 milióna Sk).
Zverenka trénera Vladimíra Pláteníka podľahla najvyššie nasadenej Ruske Marii Šarapovovej za 1:58 h v dvoch setoch 6:7 (7) a 3:6. Cibulková napriek finálovej prehre dosiahla na floridskej zelenej antuke životný úspech a so svojím vystúpením v Amelia Island vyslovila veľkú spokojnosť.
"Na Floride som zažila super týždeň. S turnajom som mimoriadne spokojná, veď som zdolala veľmi kvalitné hráčky - svetovú sedmičku Annu Čakvetadzeovú, bývalú svetovú jednotku Amélie Mauresmovú a vo finále som odohrala vyrovnanú partiu aj so Šarapovovou. Bol to taký zvláštny zápas. Predsa len išlo o moje prvé finále a bola som trochu nervózna, veď hrať o titul na okruhu WTA je úplne iná káva, ako bojovať o primát na podujatí ITF. Bolo to však celkom dobré stretnutie. Škoda, že som v tajbrejku prvého setu nepremenila šance. Urobila som pár hlúpých chýb, pokazila som niekoľko ľahkých loptičiek. Po prehratom prvom sete sa proti takej kvalitnej súperke, akou je Šarapovová, už hrá ťažko. Mariu v dôležitých momentoch podržalo podanie," povedala pre TASR Cibulková, ktorá vďaka postupu do svojho prvého finále na ženskom profesionálnom okruhu zinkasovala prémiu 48.900 dolárov (995.946 Sk) a do svetového rebríčka si pripísala 190 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní figuruje najvyššie v kariére - na 29. mieste.

Z Amelia Island sa Cibulková presúva na ďalší turnaj do Charlestonu, kde si podobne ako na Floride na úvod zmeria sily s Ruskou Anastasiou Rodionovovou. "V druhom sete finálového duelu proti Šarapovovej som si trochu natiahla sval, dosť to cítim, no dúfam, že do začiatku turnaja v Charlestone sa dám dokopy. Po náročnom programe v Amelia Island sa cítim unavená, no aj v Charlestone sa vynasnažím dosiahnúť čo najlepší výsledok," dodala Cibulková, ktorá by mala po návrate z americkej šnúry nastúpiť v drese Slovenska v baráži o účasť v druhej svetovej skupine Pohára federácie proti Uzbekistanu (26.-27. apríla na antuke v bratislavskom NTC).

Šarapovová v nedeľu získala svoj vôbec prvý titul na antukovom povrchu. Úradujúca šampiónka Australian Open v tejto sezóne zatiaľ iba raz okúsila trpkosť prehry, v Indian Wells nestačila na krajanku Svetlanu Kuznecovovú. "Z prvého titulu na antuke mám obrovskú radosť. Antukovú sezónu som na rozdiel od minulých rokov začala oveľa skôr a bolo to múdre rozhodnutie. Je to v každom prípade veľké plus. Cibulková hrala vo finále veľmi dobre, no v rozhodujúcich momentoch rozhodli v moj prospech väčšie skúsenosti. Svoju úlohu zohral aj fakt, že na rozdiel od Dominiky som mala v sobotu voľno, keďže Lindsay Davenportová na semifinálový zápas nenastúpila pre chorobu. Po dvoch náročných trojseťákoch mi deň voľna prišiel náramne vhod," povedala pre akreditované médiá Šarapovová, ktorá sa vďaka 19. singlovému titulu v kariére posunie v rebríčku WTA z piateho na štvrté miesto za Belgičanku Justine Heninovú a Srbky Anu Ivanovičovú s Jelenou Jankovičovou.

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu so Šarapovovou, keď hneď v úvodnom geme stratila svoje podanie a Ruska sa ujala vedenia 2:0. Slovenka v šiestej hre rebrejkom vyrovnala na 3:3, no za stavu 4:4 opäť zaváhala pri vlastnom servise a Šarapovová išla podávať na víťazstvo v sete. Cibulkovej sa však vďaka zvýšenej agresivite a kvalitným returnom podarilo vyrovnať na 5:5 a o osude setu napokon rozhodoval tajbrejk. Skrátená hra mala kuriózny úvod, keď empajrová rozhodkyňa zobrala Šarapovovej prvý bod, nakoľko Ruska hrala na Cibulkovej polovici. Po skvelom returne Slovenka zvýšila na 2:0 a pred výmenou strán viedla 4:2. Šarapovovej sa však podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a za stavu 6:5 mala k dispozícii setbal. Cibulková ho odvrátila, za stavu 7:6 Šarapovová vinou dvojchyby nevyužila ani druhú možnosť, no po kvalitnom prvom podaní sa Ruska prepracovala k tretiemu setbalu, ktorý už premenila.

Strata úvodného dejstva Cibulkovú nedeprimovala a za stavu 1:1 v druhom sete po tretí raz v zápase prelomila Šarapovovej podanie. Slovenka následne požiadala o ošetrenie, pri ktorom jej zatejpovali stehenný sval. Po návrate na kurt viedla pri svojom servise 40:0, no Šarapovovej sa vďaka kvalitným returnom podarilo vyrovnať na 2:2 a dostala sa na koňa. V šiestom geme neuhrala Cibulková pri svojom podaní ani loptičku. Šarapovová si po potvrdení brejku vybudovala náskok 5:2 a zápas už dotiahla do úspešného konca, keď pri svojom podaní premenila v deviatom geme po víťaznom bekhende hneď prvý mečbal.