DC: Slováci vedú nad Gruzínskom 3:1 a budú hrať baráž o svetovú skupinu

13. dubna 2008 v 16:21 | Kacenka |  Šport
Slovenskí tenisti sa prebojovali do septembrovej baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára.
V stretnutí 2. kola 1. skupiny euroafrickej zóny totiž vyhrávajú na antuke v bratislavskom NTC nad Gruzínskom 3:1. O rozhodujúci tretí bod pre slovenské farby sa zaslúžil Lukáš Lacko, ktorý v úvodnej nedeľňajšej dvojhre v súboji tímových jednotiek zdolal Nodara Itonišviliho za 1:17 h jednoznačne v troch setoch 6:3, 6:1 a 6:3.
V záverečnom singli mali nastúpiť Dominik Hrbatý a Irakli Labadze. Zverenci nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa sa budú po tretí raz za sebou usilovať o návrat medzi elitnú svetovú šestnástku. Vlani v baráži v NTC prehrali s Kórejskou republikou, pred dvomi rokmi nestačili v domácom prostredí na Belgicko.

Lackovi vyšiel úvod zápasu proti Itonišvilimu, keď v piatom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 4:2. Slovenský reprezentant bol pri dlhých výmenách od základnej čiary trpezlivejší, lepšie podával i returnoval a po ďalšom brejku v deviatom geme získal prvý set za 27 minút vo svoj prospech.

Aj v druhom sete na antukovom dvorci Sibamac arény dominoval Lacko, ktorý svojmu súperovi dovolil uhrať iba jediný gem. Slovenský tenista najmä z forhendovej strany neustále tlačil gruzínsku jednotku do defenzívy a pripravoval si dobré pozície na zakončenie výmeny. Itonišvili mal problémy s pravou rukou, jeho úderom chýbala presnosť i razancia. Hneď na začiatku tretieho dejstva Lacko opäť prelomil podanie Itonišviliho a zápas už s prehľadom dotiahol do úspešného konca, keď za stavu 5:3 premenil pri podaní súpera hneď prvý mečbal.

"Bolo to povinné víťazstvo, dá sa povedať, že zápas som odohral v lepšom tréningovom tempe. Do súboja som nastupoval s cieľom čo najskôr zlomiť súpera a podarilo sa mi to v piatej hre úvodného setu, keď som ho brejkol na 3:2. Odvtedy som mal zápas pod kontrolou a bez problémov som ho do víťazného konca. Som veľmi rád, že sa mi podarilo získať pre Slovensko rozhodujúci bod," povedal po zápase Lacko.

Kapitán Mečíř si po rozhodujúcom víťazstve vydýchol. "Každý zápas v športe je ťažký, aj keď ste papierovými favoritmi. Väčšie obavy som mal z Labadzeho, čakal som, že bude nepríjemný, čo sa v prvom zápase aj potvrdilo. Itonišvili dnes nehral tak dobre ako proti Dominikovi a Lukáš to náležite využil. Bol jasne lepší," poznamenal.

Slovensko - Gruzínsko 3:1 po úvodnej nedeľňajšej dvojhre
Lukáš Lacko - Irakli Labadze 6:4, 6:7 (6), 6:3, 3:6, 17:19
Dominik Hrbatý - Nodar Itonišvili 6:4, 6:4, 6:4
Michal Mertiňák, Filip Polášek - Itonišvili, Labadze 6:3, 6:3, 7:5
Lacko - Itonišvili 6:3, 6:1, 6:3