Srb Novak Djokovič víťazom Australian Open

27. ledna 2008 v 14:37 | Kacenka |  Šport
Tretí nasadený srbský tenista Novak Djokovič sa stal víťazom mužskej dvojhry na Australian Open.
Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu si vo finále poradil s najväčšou senzáciou úvodného grandslamového turnaja roka Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom za 3:04 h v štyroch setoch 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (2) a získal svoj premiérový titul na podujatiach veľkej štvorky.
Djokovič sa stal v Melbourne Parku jubilejným 50. víťazom mužského singla v Open ére a vôbec srbským grandslamovým šampiónom v histórii.
Dvadsaťročný rodák z Belehradu stratil v priebehu celého turnaja iba jediný set, pričom v semifinále zahatal svetovej jednotke Švajčiarovi Rogerovi Federerovi cestu za víťazným hetrikom.
Djokovič, ktorý vlani neuspel vo finále US Open, si za triumf v melbournskej aréne Roda Lavera pripíše na svoje konto prémiu vo výške 1,370.000 austrálskych dolárov.
Tsonga nevyužil šancu stať sa druhým francúzskym grandslamovým šampiónom v Open ére po Yannickovi Noahovi, ktorý v roku 1983 nenašiel premožiteľa na Roland Garros v Paríži. Doposiaľ posledným francúzskym víťazom mužskej dvojhry na Australian Open bol ešte v roku 1928 Jean Borotra.
Pre Tsongu je však postup do finále v Melbourne životným úspechom. Rodák z Le Mans zaň zinkasuje čiastku 640.500 austrálskych dolárov a v novom vydaní rebríčka ATP sa posunie na 18. miesto. Djokovič začal dobre a hneď v úvodnom sete prelomil podanie súpera. Tsongovi sa však hneď vzápätí podaril rebrejk a dostal sa na koňa.
Djokovič pôsobil na kurte nervóznym dojmom, dopúšťal sa príliš veľkého množstva nevynútených chýb, čo bola voda na mlyn talentovaného Francúza, ktorý ťažil z kvalitného podania a tvrdých úderov od základnej čiary. V desiatom geme pri podaní Djokoviča vyšili Tsongovi dve skvelé obhodenia a zobral Djokovičovi vôbec prvý set na tohtoročnom Australian Open.
V druhom dejstve sa karta obrátila. Djokovič sa upokojil, výrazne zlepšil podanie a returny a po brejku v Tildenovom geme vyrovnal stav setov na 1:1. Aj tretie dejstvo bolo v réžii Srba, ktorý svojho súpera brejkol dvakrát za stavu 1:1 a 5:3. Vo štvrtom sete Tsonga obmedzil počet chýb a za stavu 5:5 mal k dispozícii brejkbal.
Djokovič však ukázal mentálnu silu a vynútil si tajbrejk. V skrátenej hre sa naplno prejavili väčšie skúsenosti srbského tenistu, ktorý si po dvoch minibrejkoch vybudoval náskok 5:1 a za stavu 6:2 premenil pri svojom podaní hneď prvý mečbal.