MS20: Slovensko deklasovalo Kazachstan a skončilo siedme

4. ledna 2008 v 10:07 | Kacenka |  Šport
Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov sa vo štvrtok vo veľkom štýle rozlúčili s majstrovstvami sveta v Česku, keď v libereckej skupine o záchranu rozstrieľali Kazachstan 8:0.
Zverenci trénera Štefana Mikeša, ktorí si definitívne udržali príslušnosť v A-kategórii MS už v stredu, obsadili na turnaji siedme miesto a oproti vlaňajšku si tak polepšili o jednu priečku. Slováci vyhrali skupinu o záchranu s plným bodovým ziskom, druhí skončili hokejisti Kazachstanu, s elitnou kategóriou sa lúčia mladíci zo Švajčiarska a Dánska. Za najlepších hráčov Slovenska na turnaji vyhlásili brankára Júliusa Hudáčka, obrancu Milana Bališa a útočníka Davida Skokana.

Skupina o udržanie, Liberec:

Slovensko - Kazachstan 8:0 (4:0, 3:0, 1:0)
Góly: 7. Ďuriš (Suja), 14. Skokan (Slovák), 16. Roháč (Bališ), 20. Skokan (Bališ, Slovák), 33. Čaládi (Skokan, Bališ), 36. Lušňák (Biro, Marcinko), 38. Lušňák (Roháč, Marcinko), 51. Jančovič (Šinkovič).
Rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Ronnmark (Švéd.) - Blümel (ČR), Lesnjak (Slovin.), vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše 39. Slovák (SR) a Vitoškin (Kaz.) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0,
359 divákov.

Zostavy:
Slovensko: Hudáček - Biro, Ďaloga, Beňa, Bališ, Mikuš, Kozák, Krajčík, Zúkal - Roháč, Marcinko, Lušňák - Slovák, Skokan, Čaládi - Šinkovič, Češík, Jančovič - Suja, Ďuriš, Jurík

Kazachstan: Smolnikov - Fast, Savčenko, Boljakin, Gerassimov, Tumašov, Tichonov, Ramazanov - Kačulin, Gasnikov, Rymarev - Paramzin, Vitoškin, Vorobjov - Kicyn, Ivanov, Mazula - Koreškov, Savenkov, Kaznačejev

Slováci zavelili do útoku v 6. minúte, keď po zaváhaní súperovej obrany prekonal Smolnikova obranca Biro. V úvodnej tretine boli slovenskí hokejisti mimoriadne efektívni a za chrbtom kazašského gólmana skončila v priemere každá tretia strela. Do prestávky stihol pridať ďalšie dva góly Skokan a jeden Roháč.

Aj v druhej tretine boli jasnými pánmi na ľade Slováci, ktorí v 38. minúte viedli už 7:0. Kalich horkosti si musel až do dna vypiť gólman Smolnikov, keďže po zranení brankárskej dvojky nezostalo trénerom nič iné, ako provizórne dopísať na post náhradníka obrancu Kuršuka. V záverečnej tretine už obe mužstvá len dohrávali, skóre spečatil v 51. minúte Jančovič.

Štefan Mikeš, tréner SR 20: "Dnes sme boli uvoľnení a bolo to vidieť aj na predvedenej hre. V prvej tretine sme zahrali veľmi pekný kombinačný hokej, chlapci ukázali, že sú dobre zohratí. Okrem toho sa im mimoriadne darilo využívať príležitosti."

David Skokan, najlepší útočník SR 20 na turnaji: "Do zápasu sme nastupovali s uvoľnenou hlavou, opadla z nás psychická záťaž. Odrazilo sa to aj na výkone, hrali sme s ľahkosťou a dokázali sme presvedčivo zvíťazť. Zakončili sme šampionát so cťou."