Slovensko zaváhalo, no vo finále zápasu rozdrvilo Bielorusko 4:3

7. května 2007 v 9:32 | Sue |  Šport

Slovák Marián Hossa bránený Bielorusom Aleksandrom Riadinskym. Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v nedeľňajšom zápase osemfinálovej F-skupiny MS v Moskve nad Bieloruskom 4:3 a zaistilo si postup do štvrťfinále. O tom, aké konečné miesto obsadí Slovensko v skupine a kto bude jeho štvrťfinálový súper, rozhodnú až výsledky ďalších súbojov.

Zverenci trénera Júliusa Šuplera nastúpili na duel s Bielorusmi len s troma obrannými dvojicami bez zraneného Richarda Stehlíka. Od 29. minúty hrali navyše aj bez obrancu Tomáša Starostu, lebo spoľahlivému bekovi vyskočilo po tvrdom zákroku súpera rameno. Vedenie výpravy má k dispozícii ešte jedno voľné miesto na súpiske a v dejisku fyzicky prítomného obrancu Dominika Graňáka.

4 : 3

Góly: 12. Chára (Hossa, Gáborík) 23. Gáborík (Demitra), 25. Gáborík (Hossa), 59. Demitra - 16. Ugarov (Zadeľonov, Riadinskij), 34. Antonenko (Zadeľonov, Ugarov), 35. Koľcov (Kulakov, Meleško),
Slovensko: Križan - Podhradský, Chára, Starosta, Štrbák, Jurčina, Harant - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový

Bielorusko: Mezin - Denisov, Makrickij, Žurik, Riadinskij, Leontiev, Kosťučenok, Glebov, Borovkov - Demagin, Kurilin, Dudik - Ugarov, Zadeľonov, Antonenko - Kulakov, Koľcov, Meleško - Kukuškin, Volkov, Strachov
V úvodnej fáze oba tímy forsírovali prezieravý a defenzívne zabezpečený hokej systémom výstavba útoku - okamžité stiahnutie. V 5. minúte Bielorusi, hnaní solídnou domáckou kulisou, pred bránkou riadne zavarili, ale strelou Križana neohrozili, vzápätí Gáboríkovi po Demitrovej akcii skĺzol v čistej šanci puk z čepele. Nebezpečnú situáciu si vytvoril aj Podkonického útok. Pod vplyvom týchto udalostí mužstvá trochu vyšli z ulity a predvádzali solídny kombinačný hokej. V 10. minúte si schuti opäť zaprihrávala hviezdna línia, jej dve strely však nemali patričný náboj. Slováci ovládli dianie a v presilovke Chára puk tečoval do siete po Gáboríkovej delovke od modrej. Lenže tento moment ich trochu ukolísal a dovtedy dobre fungujúci stroj sa začal vo vlastnom pásme zadrhávať. Po chybe Urama a Cháru Bielorusi dvakrát ohrozili Križana a ďalšia hrúbka už bola osudná. Demitrova krížna zadovka naslepo nenašla vo vlastnom pásme zadákov a v spletitej situácii sa pri zlom dostriedavaní Slovákov najlepšie a zároveň gólovo zorientoval tandem súpera. V závere tretiny dostal favorit ďalšiu možnosť početnej výhody, no hoci ju nevyužil, o čosi neskôr šiel do vedenia vďaka rýchlosti a kanonierskemu inštinktu Gáboríka a jeho kreácií po celom okolí Mezinovej bránky. Skvele kmitajúci krídelník o dve minúty švihom excelentne zavesil do siete puk, ktorý mu vo vtipnej rýchlokombinácii priťukol Hossa. Hokej nabral obojstranne parametre silnej atraktivity a otvorené pole viac sedelo tvorivejším slovenským líniám. Tie však svoje akcie nezakončovali dôrazne, neujal sa ani seriál kolotočov Demitrovho útoku a prišli tresty. Proti neistej Kapušovej formácii parádne zakombinovala druhá bieloruská a jej šéf vymyslel aj druhý gól. Tretí gólový šok prihrmel po zaváhaní Cháru a neuveriteľnému systémovému defektu celej Kukumbergovej päťky. A nastalo peklo, lebo Chára veľmi nemúdro fauloval, Bielorusi predviedli parádnu presilovku s poltuctom výborných streleckých situácií a dvoma čistými, v ktorých Križan podržal svoj tím.

Záver tretiny patril ešte dvom jedovatým bekhendom Gáboríka, pri ktorých pre zmenu čaroval Mezin. V tretej čati nová formácia s novými hráčmi Čiernikom a Kováčikom na dve minúty uzavrela súpera, ale ani ďalší solídny útok taktiež novozloženej formácie s centrom Šatanom gólovo neuspel. Takisto ani hviezdy NHL, ktoré presilovku neodohrali ani z polovice tak nebezpečne ako Bielorusi. Výborný Zadeľonov mal ďalšiu šancu a súper hrozil neustále jedovatými nájazdami. Čoraz nervóznejší Chára pustil protihráčov do dvoch gólových šancí a Križan exceloval. Hokej bol naďalej príťažlivý, ale pre slovenských fanúšikov aj deprimujúci, lebo Bielorusi hrýzli čoraz viac. V 50. minúte Slováci so šťastím prežili ďalšiu kvalitnú presilovku súpera a najmä obrovskú streleckú možnosť Riadinského. V dvoch striedanaich Demitrovcov mal dve veľké príležitosti Hossa a jednu Gáborík. Slováci potom nevyužili presilovku, no pre Bielorusov remíza vzhľadom na ich postupové ambície nič neriešila a v závere siahli k odvolaniu brankára. Gólom do prázdnej bránky rozhodol o víťazstve Slovenska Demitra.