Čechov porazili Rusi a nás posadili do lietadla Švédi

10. května 2007 v 18:04 | Sue |  Šport

Autorom prvého gólu do švédskej bránky je Marián Hossa. Slovenskí hokejoví reprezentanti podľahli v stredajšom štvrťťinále majstrovstiev sveta v Moskve obhajcom titulu zo Švédska 4:7 a rovnako ako na predchádzajúcich dvoch šampionátoch sa ich púť skončila pred bránami semifinále. Slovensko, ktoré v prvej tretine dvakrát viedlo, dohrávalo zápas od 50. minúty bez Mariána Gáboríka potrestaného na 10 minút za nešportové správanie.

Švédi sa v semifinále stretnú v sobotu o 17.15 v aréne Chodynka s víťazom štvrtkového zápasu Kanada - Švajčiarsko.

4 : 7

Góly: 8. Warg, 23. Hedström, 27. Martensson, 34. Hedström, 47. Martensson, 50. Johansson, 60. Martensson - 3. Hossa, 9. Kapuš, 42. Radivojevič, 52. Kukumberg
Zostavy SR: Križan - Podhradský, Chára, Jurčina, Stehlík, Harant, Graňák, Štrbák - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Surový - Hossa, Demitra, Gáborík - Čiernik, Kováčik, Melichárek
Zostavy Švédsko: Bäcklund - Stralman, K. Jönsson, Tärnström, Akerman, Enström, Hallberg, M. Johansson - Martensson, J. Jönsson, Thornberg - Warg, Wallin, Emvall - Hornqvist, Davidsson, Bremberg - Steen, Bäckström, Hedström

Už v 20. sekunde pálil od kruhov na Križana úplne voľný Jörgen Jönsson, vzápätí sa agilne pred bránku predral Kukumberg a vybojoval presilovku. V oslabení mohol skórovať Martensson, ale podarilo sa to Hossovi, ktorý pred bránkou premenil vtipné priťuknutie Gáboríka. Pred ďalšou presilovkou aktívneho slovenského tímu chytil gólovú strelu Hedströma Križan, ale stále akosi chladným severanom zasadil druhý úder Kapuš, ktorý rutinérsky zakončil prečíslenie ťahané po krídle Šatanom. To je výpočet bohatých udalostí úvodnej desaťminútovky, po ktorej sa Slováci stiahli a rozohrala sa menej atraktívna partia. V nej sa súper snažil usádzať v pásme. Sprvoti pavučinové snahy v strednom pásme dostatočne Tre Kronor nebrzdili, ale jeho hráči kombinovali pred Križanom skôr symbolicky. S čoraz pribúdajúcou slovenskou pasivitou prichádzali chyby a hoci brániaci tím protivníkov od Križana vytláčal, ten sa až do konca prvej časti nenudil. Po Chárovej mamutej hrúbke mal puk priamo pred bránkou úplne voľný Martensson, ale majster Švédska v bráne Slovenska pozná dokonale reálie tamojšieho hokeja. Vďaka jeho zázračnému zákroku a aj ďalším šiel jeho tím do kabíny s náskokom pred súperom, ktorý korčuľoval sebavedomejšie a vyhrával veľkú väčšinu osobných súbojov.

Ani pomer striel 16:9 pre Švédov nebol výstrahou, po 10 sekundách od buly v druhom dejstve prišla ďalšia. Čoraz statickejší i štatistickejší prístup vyvrcholil pri striedaní elitnej formácie, keď Podhradský, Chára a Hossa nechali v okolí bránky pohodlne kombinovať štvrtý útok a prišiel gólový trest. Slováci boli pod drvivým tlakom a za päť minút sa dostali s pukom do útočného pásma len raz, aj to propagačne. Svieži vánok prišiel po aktivite Urama, o čosi neskôr Radivojevičov pozdrav od modrej takmer zaskočil Backlunda, ktorý bol od začiatku neistý, ale Slováci to vôbec nevyužívali. Naopak, v ich rozvrátenom systéme Križan najprv sediac na ľade zázračne kryl tutovku Jörgena Jönssona, ale vzápätí už Martensson potrestal ďalšie katastrofálne striedanie hráčov z NHL. A prišli ďalšie ataky na Križana, ktorý robil, čo mohol, lenže spoluhráči pred ním boli v útlme nedôstojnom tejto fázy šampionátu. Slováci vyťažení urputným bránením nestíhali striedať a Švédi v prečísleniach systematizovali svoju celoplošnú prevahu takmer do dokonalosti. V 32. minúte dvakrát zažiarilo duo Hossa-Gáborík, ale veľké šance nedotiahlo. Tréneri medzitým stiahli na tri formácie, pričom dve z nich aj premiešali, lenže v oslabení Chára s Podhradským opäť pred bránkou nepozametali a bolo nielen 2:4, ale so slovenským tímom aj veľmi zle. Švédi síce trochu poľavili v tlaku, ale z občasných kombinácií vynikla iba akcia Kukumberga a Uramov švih tesne pred bránkou do prázdna.

Na začiatku tretej časti prišiel blesk z jasného neba, keď po solídnej kombinácii Radivojevič dorazil puk do siete. Ďalšiu šancu mala dvojica Šatan, Uram a hra sa vyrovnala. Lenže prišla Jurčinova hrúbka, keď sa statný obranca nechal za bránkou odstaviť nižším protihráčom, zo spletitej situácie vzniklo ďalšie zlé striedanie a Martensson z toho vyťažil svoj druhý gól. Jurčina sa úplne opačne zachoval onedlho v oslabení, keď zbytočne po odpískaní prudko krosčekoval súperovho útočníka a Švédi trochu šťastným gólom v početnej výhode o dvoch hráčov zvýšili na 6:3. Iskru nádeje rozdúchala najagilnejšia slovenská dvojica a v nájazde dvoch na jedného po Radivojevičovom priťuknutí Kukumberg ekvilibristicky palicou skóroval. Slovákom sa naskytla jedna z posledných možností skorigovať výsledok pri vylúčení Hornqvista, presilovku však nevyužili. V 57. minúte Surového nahodený puk pred odkrytú švédsku bránku Melichárek nedokázal usmerniť do siete. Sto sekúnd pred koncom sa tréner Šupler rozhodol odvolať Križana, no po faule Demitru, ktorý dostal za narazenie zozadu trest na 2+10, sa slovenský gólman musel vrátiť do svojej bránky. Po faule Kevina Jönssona sa sily na ľade vyrovnali a Križan putoval po druhý raz na striedačku, no triumf Švédov spečatil 16 sekúnd pred koncom Martensson.