Nemecký brankár "daroval" Kanade tri body, Švajčiari vydreli víťazstvo

28. dubna 2007 v 21:07 | Kacenka |  Šport
V úvodnom zápase "slovenskej" C-skupiny na MS v Moskve zvíťazili v sobotu kanadskí hokejisti nad Nemeckom 3:2.Víťazstvom 2:1 nad Lotyšskom v A-skupine vstúpili do zápolení na 71. MS v Moskve hokejisti Švajčiarska.
Nemcom nechýbalo veľa, aby sa postarali o prvé prekvapenie šampionátu, keď sa v polovici prvej tretiny ujali vedenia a ešte v 52. minúte bol stav nerozhodný 2:2. O víťazstve favoritov napokon rozhodol autor dvoch gólov Jamal Mayers.
Kanadu hneď v úvode oslabil obranca Shea Weber, ktorý za tvrdý zákrok na Yannica Seidenberga v 2. minúte dostal trest päť minút plus do konca zápasu. Javorové listy dlhé oslabenie prečkali bez ujmy, no v 10. minúte už Nemci jasali. Pred bránkou sa dostal k puku Christoph Ullmann a na dvakrát prekonal Dwaynea Rolosona.
Favoritom sa podarilo do prestávky vyrovnať zásluhou Mayersa a v úvode druhého dejstva sa Kanada po blafáku Erica Staala ujala vedenia. Odpoveď Nemcov však prišla už o tridsať sekúnd a červenať sa musel brankár Roloson, ktorého zaskočila strela obrancu Roberta Dietricha z takmer polovice klziska. Nemecko sa potom ubránilo dvom presilovkám súpera a náporu zverencov Andyho Murraya odolalo aj vďaka výbornému výkonu brankára Dimitrija Kočneva až do konca tretiny. Kanaďania svoj tlak v poslednom dejstve ešte vystupňovali a v 52. minúte si musel nadávať aj Kočnev. Po jeho fatálnej chybe za bránkou sa dostal k puku pred prázdnou svätyňou Mayers a svojím druhým gólom v zápase opäť strhol vedenie na kanadskú stranu. Nemci potom nevyužili dve presilové hry a v samom závere im už nepomohla ani hra bez brankára.
C-skupina, Mytišči:
Nemecko - Kanada 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Góly: 10. Ullmann (Felski, Kreuzer), 22. Dietrich (Hackert) - 18. Mayers (Murphy, Chimera), 21. E. Staal (Jackman, Williams), 52. Mayers (Chimera).
Rozhodovali: Ronn - Fonselius (obaja Fín.), Oskirko (Rus.), vylúčení: 9:8, navyše Weber (Kan.) 5+DKZ za úder do hlavy, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1000 divákov.
Zostavy:
Nemecko: Kočnev - Sulzer, Bakos, Hördler, Osterloh, Draxinger, Dietrich, Breitbach, Ancicka - Felski, Barta, Rankel - Seidenberg, Busch, Tripp - Gogulla, Hackert, Wolf - Fical, Ullmann, Kreutzer
Kanada: Roloson - Brewer, Commodore, Hamhuis, Weber, Jackman, Schultz, Murphy - Chimera, McClement, Mayers - J. Staal, Lombardi, Armstrong - Nash, Toews, Doan - Cammalleri, E. Staal, Williams

V sobotňajšom večernom súboji A-skupiny si v hale na Chodynských poliach zmerajú sily úradujúci majstri sveta a olympijskí víťazi Švédi s Talianskom.
Prvá tretina priniesla streleckú prevahu Švajčiarov, tí však na pozorného Naumovsa nevyzreli. Do vedenia sa dostali Lotyši v 29. minúte, keď po presnej bekhendovej prihrávke Berzinsa trafil Darzins medzi betóny Hillera. Dve bleskové akcie na konci prostredného dejstva priniesli obrat, keď švajčiarsky tlak rezultoval do gólu Wichsera a v poslednej minúte Jeannin našiel medzierku medzi Hillerovými betónmi.
Zverenci trénera Ralpha Kruegera forsírovali v záverečnom dejstve pre nich typickú hru, zamkli prístup k svojmu brankárovi a zúfalým Lotyšom nedovolili privoňať k šanci. Tá sa naskytla na prelome tretiny pri vylúčení Bezinu, dorážka Tambijevsa si však cestu do bránky nenašla. Lotyši nevyužili na strelenie vyrovnávajúceho gólu ani záverečnú polminútovú power play a do turnaja vstúpili prehrou.