Milovaný aj nenávidený Uram načal Nórov, naši vstúpili úspešne

28. dubna 2007 v 21:04 | Kacenka |  Šport
Slovenskí hokejisti odštartovali svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta v Moskve víťazstvom 3:0 nad Nórskom v súboji C-skupiny.
Zverenci trénera Júliusa Šuplera triumfovali v hale Mytišči bez väčších problémov, keď proti snaživému ale akostne výrazne slabšiemu súperovi nepotrebovali ani faulovať a zápas prežili až na jednu výnimku bez vylúčenia, v samom závere túto kuriozitu pokazil Radovan Somík. Svoje premiérové čisté konto v reprezentácii si udržal brankár Jaroslav Halák. Slováci, ktorí sú vďaka lepšiemu skóre na čele skupiny pred Kanadou, sa v druhom zápase stretnú v pondelok od 14.15 s Nemeckom.
Slovensko - Nórsko 3:0
(2:0, 1:0, 0:0)
Góly
: 12. Uram (Kapuš, Šatan), 13. Chára (Surový, Kováčik), 38. Radivojevič (Štrbák, Somík). Rozhodovali: Reiber (Kan.) - Gordenko (Rus.), Jakobsen (Dánsko),
striedania
: 21. Harant za Stehlíka, od 41. s Melichárkom, vylúčení: 1:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2800 divákov.
Zostavy
:
SR
: Halák - Jurčina, Stehlík, Podhradský, Chára, Starosta, Štrbák - Šatan, Kapuš, Uram - Čiernik, Kováčik, Surový - Radivojevič, Kukumberg, Somík
Nórsko
: Grotnes - Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman - K. Spets, Ask, P. Thoresen - Marius Trygg, Hansen, Andersen - Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Nygard, Nervik, K. Forsberg
Húževnatý hokejový prejav zdobil Nórov od prvého buly a v samom úvode boli dokonca aktívnejší. Slovenskí hokejisti dali o sebe výrazne vedieť v 7. minúte akciou Radivojeviča a nebezpečnou strelou Somíka. Zápasu však chýbala iskra, slovenské kombinácie pôsobili malátne. Udrel až Šuplerov tajný tretí náhradník Uram, ktorý po umnom priťuknutí Šatana z výhodnej parkety osvedčil svoj strelecký inštinkt. Vzápätí po peknej akcii druhého útoku Chára od modrej prepálil puk druhýkrát do siete a až do konca prvej časti predviedol jeho tím okulahodiaci hokej. Všetky tri formácie dokázali úplne rozvrátiť dovtedy vcelku solídne fungujúce nórske defenzívne štruktúry. Šance na zvýšenie náskoku mali najmä Kukumberg a Čiernik a to bolo na dlhý čas všetko, lebo v prvej polovici druhého dejstva sa Slováci do takýchto pozícií nedostávali.
Mali síce prevahu a Halák prakticky nemal čo robiť, ale v 29. minúte v ojedinelom protiútoku súpera zázračne betónom vyrazil príklep Nervika. Vzápätí mal kopec šťastia pri akciách prvej línie vikingov, ktorí protihráčov z juhu nepustili z ich obranného opevnenia takmer minútu. V 43. minúte Lund naskočil z trestnej lavice a v oslabení svoje sólo napálil do žŕdky, pričom predchádzajúca početná výhoda o dvoch hráčov vyznela zo slovenskej strany mizerne, najmä situácie pri vhadzovaniach. Mužstvo by nebolo bývalo dohralo tretinu dôstojne, nebyť v závere peknej presilovkovej akcie a pohotovej čepele Radivojeviča. V tretej časti sa Nóri naďalej snažili sympaticky udržiavať obojstranne otvorený priebeh, ale šancí si príliš nevypracovali. Zo dve z nich chytil Halák a na druhej strane v dobrých pozíciách nesupeli Šatan a Somík. Slováci už záver stretnutia odkontrolovali a s prehľadom zvíťazili.
Hlasy po zápase:
Miroslav Šatan, kapitán SR: "Som rád, že šampionát sme odštartovali víťazstvom. Úvod bol z našej strany trochu opatrný, no prvom góle sme sa rozbehli. Marek Uram sa v play off slovenskej extraligy rozstrieľal, čo sme využili. Pri rozvičke dal tri góly a hovorili sme mu, aby to skúšal aj cez zápas. Niektoré veci v našom tíme ešte nefungovali podľa našich predstáv. Boli tam nepresnosti v rozohrávke, nedávali sme si puky presne na palicu. Nóri stáli piati na modrej, no trpezlivou hrou sme našli recept na ich defenzívu. Pre Jara Haláka je vynikajúce, že odštartoval shutoutom a veríme, že aj v ďalších zápasoch nám pomôže."
Marek Uram, strelec prvého slovenského gólu v zápase s Nórskom: "Predo mnou bol hráč a vedel som, že brankár má zakrytý výhľad. Som rád, že mi to tam padlo. Gól mužstvu určite pomohol po psychickej stránke. Na MS je to úplne iný hokej ako v extralige, to sa nedá vôbec porovnať. Nóri hrali dobre dozadu, bránili stredné pásmo, ťažko sa cez nich prechádzalo. Potrebovali sme sa do toho dostať, škoda, že sme sa nedokázali viac presadiť v presilovkách."