Duben 2007

Proti Nemcom s Križanom a hviezdnym útokom G+D+H

29. dubna 2007 v 12:48 | Kacenka |  Šport
Brankárska otázka do nasledujúceho hokejového zápasu je pri vyrovnaných dvojiciach témou vždy, teda aj tesne po predchádzajúcom.
A aj keď tréner slovenskej reprezentácie na MS nechcel robiť unáhlené vyhlásenia, potvrdil, že proti Nemcom sa v druhom zápase predstaví zrejme Karol Križan. Napriek tomu, že Jaroslav Halák s Nórskom neinkasoval.
A aj keď definitíva padne zrejme až v pondelok ráno v deň zápasu, Július Šupler by rád realizoval svoje plány výmeny brankárov v prvých dvoch zápasoch šampionátu. Pravda, proti Nemecku, a o to viac, že potrápilo Kanadu, je zaujímavá aj otázka posíl zo zámoria. Nikto nepochyboval, že všetci traja hviezdni útočníci nastúpia.
"Myslím si, že keď budeme mať štyri útoky, budeme ešte silnejší a budeme mať viac energie. Určite to je ťažší súper, ale za nás by už mali hrať Gáborík, Hossa i Demitra. K tomu ale musíme hrať disciplinovane vzadu, vyrážať do brejkov, dať dva-tri rýchle góly a bude to dobré," hotoval sa Branko Radivojevič.
Aj kapitán Miroslav Šatan sa ladil pozitívne, hoci očakáva tvrdší oriešok. Nemci majú tradične tvrdú defenzívu a keďže dve tretiny mužstva tvoria urastení chlapi nad 180 cm, priestor na tvorivé akcie bude obmedzený: "Je dobré, že sme do turnaja vykročili víťazstvom, bude to trochu pokojnejšie. Nemcov poznáme lepšie, budú hrýzť viac a treba adekvátne tomu podať výkon."
Nemecký tím má tiež svoje problémy. Chýbajú mu hviezdne mená a hráči sú neskúsení. Mladé mužstvo však tréner Šupler v žiadnom prípade nepodceňuje, naopak má rešpekt pred tradíciou nemeckej defenzívy: "Možno oproti Nórom vo väčšej dynamike produkujú veľmi nepríjemný hokej. Tamtá obrana bola statická, ich je plastickejšia. Tá hĺbka-šírka obrany je obrovská, cez ňu prechádzať je veľmi ťažké. Pokiaľ je výsledok tesný, hrajú veľmi nepríjemne."
O tom sa presvedčil javorový list, ktorý nebol ďaleko od sfúknutia hneď v úvode turnaja. Mladí hráči Uweho Kruppa v tretej tretine za stavu 2:2 nevyužili dve obrovské šance a po inkasovaní tretieho gólu si menšie vytvorili aj v záverečnom tlaku počas power play. Za podobného priebehu by mohli mať v pondelok viac šťastia, to by už však bolo na úkor Slovákov...

Majstri sveta "rozbili" Talianov

28. dubna 2007 v 21:10 | Kacenka |  Šport
Úradujúci hokejoví majstri sveta zo Švédska nenechali vo svojom prvom vystúpení na šampionáte v Moskve nič na náhodu a papierovo slabšieho súpera Taliansko zdolali v zápase A-skupiny 7:1. V prvom dueli tejto skupiny vyhralo Švajčiarsko nad Lotyšskom 2:1.
Skóre otvorili prekvapujúco Taliani, ktorí gólom Giorgia de Bettina zužitkovali vo 4. minúte početnú výhodu. Trom korunkám sa ešte do konca prvej tretiny podarilo otočiť, trafili sa Johan Davidsson a Fredrik Emvall. V druhej tretine sa talianska obrana zosypala, od 24. do 30. minúty strelili Švédi štyri góly a o víťazovi už nebolo pochýb. V záverečnom dejstve padol už len jeden gól, opäť do talianskej siete, tentoraz z hokejky Pera Hallberga.
A-skupina, Chodynka:
Švédsko - Taliansko 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Góly: 16. Davidsson (Hedström), 18. Emvall (Tärnström, Akerman), 24. Martensson (Bäckström, Tärnström), 26. Emvall (Hörnqvist, Davidsson), 29. Davidsson (Hörnqvist), 30. Hedström (Emvall, Tärnström), 52. Hallberg (Davidsson, Bremberg) - 4. de Bettin (Margoni).
Rozhodovali: Bulanov (Rus.) - Debioulia (Bul.), Eglitis (Lot.), vylúčení: 5:7, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0.
Zostavy:
Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström - Steen, J. Jönsson, Bäckström - Martensson, Wallin, Emwall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg, Hedström
Taliansko: Carpano - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Lorenzi, Signoretti, Trevisani, Ramoser - Margoni, Cirone, de Bettin - Parco, Chitarroni, Lefebvre - Scandella, Ansoldi, Ramoser - Rigoni, Bustreo, de Toni, Faggioni

Slovákov povedie ako kapitán Šatan, asistentmi Chára a Demitra

28. dubna 2007 v 21:09 | Kacenka |  Šport
Kapitánom slovenskej hokejovej reprezentácie na 71. majstrovstvách sveta v Moskve bude útočník New York Islanders Miroslav Šatan.
Do tejto funkcie ho zvolili samotní hráči, ktorí zároveň určili aj to, že jeho asistentmi budú počas šampionátu Zdeno Chára a Pavol Demitra.
O tom, kto v úvodnom zápase Slovenska na MS proti Nórsku (v sobotu o 18.15 h SELČ) zastúpi v tejto funkcii zatiaľ neprítomného Pavla Demitru, sa rozhodne až po rozkorčuľovaní, ktoré bude na programe v sobotu o 10.15 h SELČ a potrvá iba 30 minút.
V slovenskej výprave je všetko v poriadku, spokojnosť vládne zatiaľ aj s podmienkami v hoteli Kozmos, rovnako aj s bohatou ponukou švédskych stolov.
Hráči si v piatok nenechali ujsť možnosť vidieť impozantné víťazstvo Rusov nad Dánmi, avšak len v pohodlí hotela pri televíznych obrazovkách, ktorým dali prednosť pred prepchatými ulicami Moskvy. Bez asistencie polície by cesta na štadión trvala totiž aj dve hodiny.
V predvíkendovej Moskve to Slováci pocítili pri skoro hodinovom návrate z piatkového tréningu, keď sa tímový autobus doslova predieral desaťprúdovými plnými cestami ruskej metropoly.

Nemecký brankár "daroval" Kanade tri body, Švajčiari vydreli víťazstvo

28. dubna 2007 v 21:07 | Kacenka |  Šport
V úvodnom zápase "slovenskej" C-skupiny na MS v Moskve zvíťazili v sobotu kanadskí hokejisti nad Nemeckom 3:2.Víťazstvom 2:1 nad Lotyšskom v A-skupine vstúpili do zápolení na 71. MS v Moskve hokejisti Švajčiarska.
Nemcom nechýbalo veľa, aby sa postarali o prvé prekvapenie šampionátu, keď sa v polovici prvej tretiny ujali vedenia a ešte v 52. minúte bol stav nerozhodný 2:2. O víťazstve favoritov napokon rozhodol autor dvoch gólov Jamal Mayers.
Kanadu hneď v úvode oslabil obranca Shea Weber, ktorý za tvrdý zákrok na Yannica Seidenberga v 2. minúte dostal trest päť minút plus do konca zápasu. Javorové listy dlhé oslabenie prečkali bez ujmy, no v 10. minúte už Nemci jasali. Pred bránkou sa dostal k puku Christoph Ullmann a na dvakrát prekonal Dwaynea Rolosona.
Favoritom sa podarilo do prestávky vyrovnať zásluhou Mayersa a v úvode druhého dejstva sa Kanada po blafáku Erica Staala ujala vedenia. Odpoveď Nemcov však prišla už o tridsať sekúnd a červenať sa musel brankár Roloson, ktorého zaskočila strela obrancu Roberta Dietricha z takmer polovice klziska. Nemecko sa potom ubránilo dvom presilovkám súpera a náporu zverencov Andyho Murraya odolalo aj vďaka výbornému výkonu brankára Dimitrija Kočneva až do konca tretiny. Kanaďania svoj tlak v poslednom dejstve ešte vystupňovali a v 52. minúte si musel nadávať aj Kočnev. Po jeho fatálnej chybe za bránkou sa dostal k puku pred prázdnou svätyňou Mayers a svojím druhým gólom v zápase opäť strhol vedenie na kanadskú stranu. Nemci potom nevyužili dve presilové hry a v samom závere im už nepomohla ani hra bez brankára.
C-skupina, Mytišči:
Nemecko - Kanada 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Góly: 10. Ullmann (Felski, Kreuzer), 22. Dietrich (Hackert) - 18. Mayers (Murphy, Chimera), 21. E. Staal (Jackman, Williams), 52. Mayers (Chimera).
Rozhodovali: Ronn - Fonselius (obaja Fín.), Oskirko (Rus.), vylúčení: 9:8, navyše Weber (Kan.) 5+DKZ za úder do hlavy, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1000 divákov.
Zostavy:
Nemecko: Kočnev - Sulzer, Bakos, Hördler, Osterloh, Draxinger, Dietrich, Breitbach, Ancicka - Felski, Barta, Rankel - Seidenberg, Busch, Tripp - Gogulla, Hackert, Wolf - Fical, Ullmann, Kreutzer
Kanada: Roloson - Brewer, Commodore, Hamhuis, Weber, Jackman, Schultz, Murphy - Chimera, McClement, Mayers - J. Staal, Lombardi, Armstrong - Nash, Toews, Doan - Cammalleri, E. Staal, Williams

V sobotňajšom večernom súboji A-skupiny si v hale na Chodynských poliach zmerajú sily úradujúci majstri sveta a olympijskí víťazi Švédi s Talianskom.
Prvá tretina priniesla streleckú prevahu Švajčiarov, tí však na pozorného Naumovsa nevyzreli. Do vedenia sa dostali Lotyši v 29. minúte, keď po presnej bekhendovej prihrávke Berzinsa trafil Darzins medzi betóny Hillera. Dve bleskové akcie na konci prostredného dejstva priniesli obrat, keď švajčiarsky tlak rezultoval do gólu Wichsera a v poslednej minúte Jeannin našiel medzierku medzi Hillerovými betónmi.
Zverenci trénera Ralpha Kruegera forsírovali v záverečnom dejstve pre nich typickú hru, zamkli prístup k svojmu brankárovi a zúfalým Lotyšom nedovolili privoňať k šanci. Tá sa naskytla na prelome tretiny pri vylúčení Bezinu, dorážka Tambijevsa si však cestu do bránky nenašla. Lotyši nevyužili na strelenie vyrovnávajúceho gólu ani záverečnú polminútovú power play a do turnaja vstúpili prehrou.

Švajčiarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Góly : 36. Wichser, 40. Jeannin (Wichser) - 29. Darzins (Berzins).
Rozhodovali : Pellerin (Kan.) - Kiča (Ukr.), Pouzar (ČR),
vylúčení : 4:5, presilovky : 0:0, oslabenia : 0:0.
Zostavy :
Švajčiarsko : Hiller - Steinegger, Gerber, Blindenbacher, Streit, Vauclair, Bezina, Forster - Reichert, Ambühl, Rüthemann - Wirz, Di Pietro, Camichel - Lemm, Sannitz, Jeannin - Wichser, Monnet, Della Rossa.
Lotyšsko : Naumovs - Pujacs, Galvinš, Saviels, Rekis, Lavinš, Sorokins, Tribuncovs, Jerofejevs - Tambijevs, Semjonovs, Niživijs - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihs, Berzins, Darzins - Macijevskis, Širokovs, Pantelejevs

Milovaný aj nenávidený Uram načal Nórov, naši vstúpili úspešne

28. dubna 2007 v 21:04 | Kacenka |  Šport
Slovenskí hokejisti odštartovali svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta v Moskve víťazstvom 3:0 nad Nórskom v súboji C-skupiny.
Zverenci trénera Júliusa Šuplera triumfovali v hale Mytišči bez väčších problémov, keď proti snaživému ale akostne výrazne slabšiemu súperovi nepotrebovali ani faulovať a zápas prežili až na jednu výnimku bez vylúčenia, v samom závere túto kuriozitu pokazil Radovan Somík. Svoje premiérové čisté konto v reprezentácii si udržal brankár Jaroslav Halák. Slováci, ktorí sú vďaka lepšiemu skóre na čele skupiny pred Kanadou, sa v druhom zápase stretnú v pondelok od 14.15 s Nemeckom.
Slovensko - Nórsko 3:0
(2:0, 1:0, 0:0)
Góly
: 12. Uram (Kapuš, Šatan), 13. Chára (Surový, Kováčik), 38. Radivojevič (Štrbák, Somík). Rozhodovali: Reiber (Kan.) - Gordenko (Rus.), Jakobsen (Dánsko),
striedania
: 21. Harant za Stehlíka, od 41. s Melichárkom, vylúčení: 1:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2800 divákov.
Zostavy
:
SR
: Halák - Jurčina, Stehlík, Podhradský, Chára, Starosta, Štrbák - Šatan, Kapuš, Uram - Čiernik, Kováčik, Surový - Radivojevič, Kukumberg, Somík
Nórsko
: Grotnes - Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman - K. Spets, Ask, P. Thoresen - Marius Trygg, Hansen, Andersen - Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Nygard, Nervik, K. Forsberg
Húževnatý hokejový prejav zdobil Nórov od prvého buly a v samom úvode boli dokonca aktívnejší. Slovenskí hokejisti dali o sebe výrazne vedieť v 7. minúte akciou Radivojeviča a nebezpečnou strelou Somíka. Zápasu však chýbala iskra, slovenské kombinácie pôsobili malátne. Udrel až Šuplerov tajný tretí náhradník Uram, ktorý po umnom priťuknutí Šatana z výhodnej parkety osvedčil svoj strelecký inštinkt. Vzápätí po peknej akcii druhého útoku Chára od modrej prepálil puk druhýkrát do siete a až do konca prvej časti predviedol jeho tím okulahodiaci hokej. Všetky tri formácie dokázali úplne rozvrátiť dovtedy vcelku solídne fungujúce nórske defenzívne štruktúry. Šance na zvýšenie náskoku mali najmä Kukumberg a Čiernik a to bolo na dlhý čas všetko, lebo v prvej polovici druhého dejstva sa Slováci do takýchto pozícií nedostávali.
Mali síce prevahu a Halák prakticky nemal čo robiť, ale v 29. minúte v ojedinelom protiútoku súpera zázračne betónom vyrazil príklep Nervika. Vzápätí mal kopec šťastia pri akciách prvej línie vikingov, ktorí protihráčov z juhu nepustili z ich obranného opevnenia takmer minútu. V 43. minúte Lund naskočil z trestnej lavice a v oslabení svoje sólo napálil do žŕdky, pričom predchádzajúca početná výhoda o dvoch hráčov vyznela zo slovenskej strany mizerne, najmä situácie pri vhadzovaniach. Mužstvo by nebolo bývalo dohralo tretinu dôstojne, nebyť v závere peknej presilovkovej akcie a pohotovej čepele Radivojeviča. V tretej časti sa Nóri naďalej snažili sympaticky udržiavať obojstranne otvorený priebeh, ale šancí si príliš nevypracovali. Zo dve z nich chytil Halák a na druhej strane v dobrých pozíciách nesupeli Šatan a Somík. Slováci už záver stretnutia odkontrolovali a s prehľadom zvíťazili.
Hlasy po zápase:
Miroslav Šatan, kapitán SR: "Som rád, že šampionát sme odštartovali víťazstvom. Úvod bol z našej strany trochu opatrný, no prvom góle sme sa rozbehli. Marek Uram sa v play off slovenskej extraligy rozstrieľal, čo sme využili. Pri rozvičke dal tri góly a hovorili sme mu, aby to skúšal aj cez zápas. Niektoré veci v našom tíme ešte nefungovali podľa našich predstáv. Boli tam nepresnosti v rozohrávke, nedávali sme si puky presne na palicu. Nóri stáli piati na modrej, no trpezlivou hrou sme našli recept na ich defenzívu. Pre Jara Haláka je vynikajúce, že odštartoval shutoutom a veríme, že aj v ďalších zápasoch nám pomôže."
Marek Uram, strelec prvého slovenského gólu v zápase s Nórskom: "Predo mnou bol hráč a vedel som, že brankár má zakrytý výhľad. Som rád, že mi to tam padlo. Gól mužstvu určite pomohol po psychickej stránke. Na MS je to úplne iný hokej ako v extralige, to sa nedá vôbec porovnať. Nóri hrali dobre dozadu, bránili stredné pásmo, ťažko sa cez nich prechádzalo. Potrebovali sme sa do toho dostať, škoda, že sme sa nedokázali viac presadiť v presilovkách."

28. dubna 2007 v 9:42 | Kacenka |  Šport
Fínski hokejisti si vo svojom úvodnom vystúpení na 71. majstrovstvách sveta v Moskve poľahky poradili s Ukrajinou a po výsledku 5:0 si do tabuľky D-skupiny pripísali prvé tri body.
Úvod duelu patril prekvapujúco zverencom Alexandra Seukanda, ktorí však nevyžili 24-sekundovú presilovku o dvoch mužov a ani následných 32 sekúnd v hre piatich proti štyrom. Skóre duelu otvoril v 13. min obranca švédskeho tímu Lulea HF Pekka Saravo po spolupráci s dvojicou hráčov z NHL Ville Peltonen - Mikko Koivu. Fíni definitívne zlomili odpor výborne brániacich Ukrajincov v druhej časti hry, keď v rozpätí desiatich minút gólmana Karpenka postupne prekonali Sean Bergenheim, Petteri Nummelin a Timo Pärssinen. Na konečných 5:0 uzavrel v 52. Petri Kontiola. Fínsky útočník Tomi Kallio musel počas tretej tretiny odísť predčasne pod sprchy, keď od hlavného rozhodcu Minářa inkasoval trest na päť minút plus do konca zápasu za hodenie hokejky.
D-skupina (Chodynka):
Ukrajina - Fínsko 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Góly: 13. Saravo (Peltonen, M. Koivu), 25. Bergenheim (Kallio, Kontiola), 28. Nummelin (Kontiola), 34. Pärssinen (Mäntylä, Saravo), 52. Kontiola (Bergenheim) Vylúčení: 12:9 na 2 min, navyše: T. Ruutu na 10 min (osobný trest), Kallio (obaja Fínsko) na 5 min + DKZ (hodenie hokejky), presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Minář (ČR) - Feola (USA), Pouzar (ČR)
Zostavy:
Ukrajina
: Karpenko - Srjubko, Ľutkevič, Klimentijev, Navarenko, Guňko, Pobedonoscev, Isajenko, V. Timčenko - Saľnikov, Zavaľňuk, Oleckij - Materuchin, Šafarenko, Semenčenko - Matvičuk, Bobrovnikov, Cyruľ - Donika, Gnidenko, Charčenko
Fínsko
: Norrena - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Aki-Petteri Berg - T. Ruutu, M. Koivu, Peltonen - Hentunen, N. Kapanen, Pärssinen - Kallio, Kontiola, Bergenheim - J. Ruutu, Viuhkola, Pyörälä

Rusko zvíťazilo nad Dánskom presvedčivo 9:1

28. dubna 2007 v 9:39 | Kacenka |  Šport
Hokejisti usporiadateľskej krajiny si poľahky poradili vo svojom úvodnom stretnutí v D-skupine na 71. hokejových majstrovstvách sveta v Moskve s reprezentáciou Dánska po výsledku 9:1.
Rusi začali nekompromisne a už v 28. min Zaripov otvoril po spolupráci so Zinovjevom skóre. O chvíľu ho nasledovali aj jeho spoluhráči Nikulin a Malkin a za 234 sekúnd bolo už 3:0. Potom sa ruskí hokejisti gólovo odmlčali a v závere prvého dejstva dovolili Dánom streliť čestný gól z hokejky Regina. V druhej tretine to vyzeralo ako na strelnici, do listiny úspešných strelcov sa postupne zapísali z domáceho tímu Ščastlivyj, A. Markov, Morozov, Kulemin a Ovečkin.
Po ôsmom góle vystriedal v 33. min v bránke Dánska Hirscha Michael Madsen, ktorý inkasoval už iba raz - z hokejky útočníka Los Angeles Kings Alexandra Frolova. Domáci hokejisti vyslali na bránku súpera celkovo 45 striel, úspešnosť ich streľby tak bola v zápase 20%. Rusi hrali veľmi disciplinovane a ani jeden z nich nesedel počas zápasu na "lavici hanby", zatiaľ čo dvierka na trestnej lavici Dánska sa otvorili spolu päťkrát.

Rusko - Dánsko 9:1
(3:1, 5:0, 1:0)
Góly:
1. Zaripov (Zinovjev), 4. Nikulin (Morozov), 4. Malkin (Gončar), 23. Ščastlivyj (Aťušov), 26. A. Markov (Frolov, Kovaľčuk), 28. Morozov (Zaripov), 30. Kulemin (Ovečkin, Neprjajev), 33. Ovečkin (Neprjajev), 56. Frolov (Gončar) - 18. Regin (D. Nielsen, Pander).
Vylúčení:
0:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schutz (Nem.) - Losier (Kan.), Mášik (SR)
Zostavy:

Rusko:
Košečkin - Proškin, Nikulin, A. Markov, Gončar, Grebeškov, Aťušov, Jemelin, Kondratev - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Kovaľčuk, Malkin, Frolov - Charitonov, Ščastlivyj, Radulov - Ovečkin, Neprjajev, Kulemin
Dánsko:
Hirsch (33. Michael Madsen) - Damgaard, Bödker, D. Nielsen, R. Andreasen, Lassen, A. Andreasen, Möller - J. Nielsen, Green, Tranholm - Starkov, F. Nielsen, Regin - Kjaergaard, Christensen, Morten Madsen - Dresler, Smidt, Olsen

Česi si poradili s posledným premožiteľom Slovákov s prstom v nose

28. dubna 2007 v 9:36 | Kacenka |  Šport
Českí hokejoví reprezentanti v úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta v Moskve nezaváhali a v súboji B-skupiny deklasovali Bielorusko 8:2.
V zápase, počas ktorého si dvakrát vymenili miesto v bieloruskej bránke Andrej Mezin a Sergej Šabanov, sa dvoma gólmi a asistenciou blysol útočník Montrealu Canadiens Tomáš Plekanec. Po rozpačitom úvode sa Česi dostali do tempa vďaka dvom gólom v presilových hrách.
Bielorusi síce v 17. minúte znížili na 1:2, no gólová odpoveď Plekanca prišla už o trinásť sekúnd. Autor tretieho gólu potom asistoval aj pri presnom zásahu Rostislava Olesza a tím trénera Aloisa Hadamczika odchádzal do šatní s trojgólovým náskokom. Česi si už vedenie s prehľadom ustrážili a v záverečnej tretine svoje víťazstvo ešte zveľadili troma gólmi.
B-skupina, Mytišči:

Bielorusko - ČR 2:8
(1:4, 1:1, 0:3)
Góly:
17. Antonenko (Zadeľonov), 28. Antonenko (Zadeľonov) - 8. Hlinka (Židlický, Sýkora), 11. Výborný (Sýkora), 17. Plekanec (Olesz), 19. Olesz (Plekanec), 28. Sýkora (Židlický, Hlinka), 43. Plekanec (Barinka, Irgl), 46. Marek (Čajánek), 46. Irgl.
Rozhodovali:
Reiber (Kan.) - Gemeinhardt (Nem.), Karlberg (Švéd.), Vylúčení: 9:7, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:1.